Бенитез фаворит за тренерското место во Челзи

Скај Спортс објави дека Рафа Бенитез е човекот кој е првата опција на Челзи за замена за Роберто Ди Матео, кој ја загуби работата неколку часа по вчерашниот пораз од Јувентус.

Европските шампиони го отпуштија Ди Матео неколку часа откако Јувентус го демолираше Челзи со 3:0 во Торино, по што Челзи е во сериозна опасност од напуштање на најелитното европско натпреварување во групната фаза. 

Со оглед на тоа што поранешниот тренер на Барселона, Пеп Гуардиола, вели дека сака да одмори од фудбалот цели 12 месеци, се чини дека првата опција на сините од Лондон за превземањето на кормилото е Бенитез, поранешниот тренер на Валенсија, Ливерпул и Интер. 

Пронајдете не на следниве мрежи: