Тешко повреден босанскиот министер за финансии

Loading...

Министерот за финансии на Босна и Херцеговина Никола Шпириќ е тешко повреден во сообраќајна несреќа во петокот навечер во Дрвар, но неговата здравствена состојба засега е стабилна, потврдила во саботата од Клиничкиот центар во Бања Лука.

Портпаролката на болницата во Бања Лука, Тамара Радловиќ изјави дека министерот Никола Шпириќ, се здоби со тешки телесни повреди, вклучувајќи и тешки телесни повреди, меѓу кои и прелом на карлицата.
Според објавените информации, министерот Шпириќ е повреден во петокот доцна навечер во Дрвар, во западна Босна, кога службениот автомобил со кој патувал удрил во друго возило. Во несреќата бил повреден и возачот на министерот.
Никола Шпириќ од 2006 до 2011 година ја вршеше должноста претседател на Советот на министрите на БиХ (владата), а воедно беше и висок функционер на Сојузот на независните социјалдемократи (СНСД), партијата на Милорад Додик.

Макфакс

loading...
Loading...