Видео: Коби Брајант со неверојатен рекорд

Богата вечер во НБА-лигата , а најинтересна сторија е тоа што Коби Брајант стана кошаркарот со постигнати над 30 000 поени во лигата.

Коби Брајант е петтиот играч во историјата на НБА кој ја проби таа граница, а претходно во таа мисија успеаа Карем Абдул-Џабар со постигнати 38.387 поени, Карл Малоун со постигнати 36.928 поени, Мајкл Џордан 32.292 поени и Вилт Чемберлејн со постигнати 31.419,

Брајант кон крајот на првиот дел, на натпреварот кај Њу Орлеанс, во кој Лејкерси славеа со резултат 103-87, тргна во влезот, а со кош во понатамошниот дел од играта погоди за таа магична граница во бројот на поени.

Copyright 2012 Puls24 Сите права се задржани. Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Puls24.

Пронајдете не на следниве мрежи: