Прв трипл-дабл за Паркер во кариерата во победа по продолжение

Тони Паркер го оствари својот прв трипл-дабл во НБА кариерата во победата на гостински терен на Спарси кај Хјустон со резултат 126-134, имаше ефектен скор од 27 коша, 12 скокова и исто толку асистенции.

Голема вечер за 30-годишниот француски кошаркар во дресот на Сан Антонио, Спарси ја забележаа петтата последователна победа, втора во продолжение.

Тони Паркер е прв играч на Сан Антонио со трипл-дабл учинок по Тим Данкан и неговиот скор во 2010-тата година на мечот со Голден Стејт.

 

 

 

 

Резултати…

 

Philadelphia – Detroit 104 – 97 (Holiday 25, 5s, 8a / Monroe 22 k, 7 s, Knight 22 k)

 

Charlotte – Golden State 96-104 (Walker 24k, 6a / Curry 27k, 7s, 7a, Lee 25k, 11 s)

 

Miami – Atlanta 101-92 (James 27k, 7s, 6a, Wade 26k / Smith 22k, 6a, Horford 20k, 11s)

 

Houston – San Antonio 126-134 u produžetku (Lin 38k, 7a, Asik 21k, 10s / Neal 29 k, Parker 27k, 12s, 12a)

 

Dallas – Sacramento 119-96 (Mayo 19k, 7s / Cousins 25k, 6s, Garcia 25k)

 

Portland – Toronto 92-74 (Aldridge 30k, 12s, Hickson 16k, 11s / DeRozan 20k)

Пронајдете не на следниве мрежи: