Ако го направите по овој рецепт, сите ќе бидат „луди“ по вашиот компир: Оди како прилог со секое јадење!

Ако го направите по овој рецепт, сите ќе бидат „луди“ по вашиот компир…Состојки:
1-2 кг млади компири
сол бибер и вегета
малку масло
2 лажици путер
сусам по желба
малку сув магдонос (може и без него)
Подготовка:
Компирот сварете го заедно со кората (внимавајте да не се превари). Тргнете го од оган, исцедете и додадете ладна вода за побрзо да се излади. Излупете го компирот и ставете го во огноотпорен сад во кој сте ставиле путер и масло. Додадете зачини и сусам.
Помешајте и печете на 250С додека компирот не добие боја. Повремено извадете и префрлете го во тепсија. На крајот посипете со магдонос и измешајте. 
Повеќе рецепти, кулинарски трикови, совети за здрава храна и здрав начин на живот, диети и животни искуства, можете да најдете на НАЈАДИСЕ.МК како и на фан страната на Фејсбук, а може да станете и член од групата на Најадисе на Фејсбук каде може да споделите ваш омилен рецепт.Состојки:
1-2 кг млади компири
сол бибер и вегета
малку масло
2 лажици путер
сусам по желб

Пронајдете не на следниве мрежи: