Ако не сте спремале компир на ОВОЈ начин – ВРЕМЕ Е!

Ако не сте спремале компир на ОВОЈ начин – ВРЕМЕ Е!Состојки:
1 кг компир
5-6 јајца
домашни колбасици
2 лажици масло за пржење
500 мл павлака за готвење
вегета, сол бибер:
Подготовка:
Сварете го компирот, излупете го и насечете го на кругови. Сварете ги јајцата, излупете ги и насечете на кругчиња.
Во намастен сад за печење наредете половина од исечениот компир и потоа посолете.

На компирот наредете ги јајцата, а потоа колбасиците. На крајот се покријте со преостанатиот компир, ставете вегета, попарете и посолете.
На крајот прелијте со кисела павлака.

Печете во рерна на температура од 180 – 200С ,30 минути се додека не зарумени.
Добар апетит!
Повеќе рецепти, кулинарски трикови, совети за здрава храна и здрав начин на живот, диети и животни искуства, можете да најдете на НАЈАДИСЕ.МК како и на фан страната на Фејсбук, а може да станете и член од групата на Најадисе на Фејсбук каде може да споделите ваш омилен рецепт.Состојки:
1 кг компир
5-6 јајца
домашни колбасици
2 лажици масло за пржење
500 мл павлака

Пронајдете не на следниве мрежи: