Bild: Напаѓачот во Виена нападот го најавил на Инстаграм, еве што им праќал на пријателите

Германскиот Bild пишува дека главниот осомничен за вчерашниот терористички напад во Виена чинот го најавил на Инстаграм.
Негови фотографии со оружје биле објавени на денот на нападот и терористот вчера на неговите пријатели им испратил снимка од нападот на Charlie Hebdo од пред 5 години.
Полицијата и понатаму ги истражува нападите низ центарот на Виена.
На фотографија од Инстаграм се гледа маж со брада и црна капа како позира со пушка, пиштол и мачета. Токму со тоа оружје беше вооружен и напаѓачот кој беше убиен од полицијата.
Австриските власти порачаа дека напаѓачот бил симпатизер на Исламска држава. Убиениот напаѓач е 20-годишно момче.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.