БОЛОЊЕЗЕ СОС… Оригинален рецепт од еден италијански ресторан

Оригинален рецепт од еден италијански ресторанСостојки:
250 г мелено говедско месо
250 г мелено свинско месо
100 гр сланина
50 гр сос од домати
50гр путер
3 лажици маслиново масло
1 чаша млеко
1 чаша црвено вино
1 морков
1 црвен кромид
1 целер
1 говедска коцка за супа
300 ml вода
сол
бибер
Подготовка:
Загрејте го путерот на средна јачина и маслиновото масло, па потоа додадете го ситно исечканиот морков. Динстајте додека не омекне 5 – 10 минути
Додадете го ситно исечканиот кромид и целер, па поклопете да се динста се додека се не омекне.
За тоа време исечкајте сланина на ситно и додадете да се динста. Потоа додадете го и меленото месо.
Додадете чаша црвено вино и оставете додека да испари.
Додадете го сосот од домати, сол, бибер и малку растопена говедска супа (1 коцка супа и 300 мл вода. Варете околу 1,5 час до 2 и додавајте ја полега говедската супа.
На крајот додадете чаша млеко.
Млеко се додава по оригиналниот рецепт иако многумина не ставаат.
Добро промешајте и додадете повторно сол и бибер ако е потребно. Варете уште 5 мин.
Послужете со тестенини како шпагети или искористете го во лазањи.
Добар апетит!
Повеќе рецепти, кулинарски трикови, совети за здрава храна и здрав начин на живот, диети и животни искуства, можете да најдете на НАЈАДИСЕ.МК како и на фан страната на Фејсбук, а може да станете и член од групата на Најадисе на Фејсбук каде може да споделите ваш омилен рецепт.Состојки:
250 г мелено говедско месо
250 г мелено свинско месо

Пронајдете не на следниве мрежи: