Бомбици од банана!

Подгответе посни бомбици од банана.Состојки:
2 средни банани
200гр мелени ореви
200гр мелени бадеми
сок од половина лиомон
кокос за валкање
Подготовка:
Во блендер испасирајте ги бананите со сокот од лимон, додадете ги останатите состојки и добро промешајте. Зависи колку се големи бананите, доколку масата е премногу мека додадете ореви или бадеми, по желба, а може и малку кокос.
Од смесата правете топчиња со големина на орев, извалкајте ги во кокосово брашно и оставете ги на чинија во ладилник еден или два часа малку да се стегнат.
Напомена- лимуновиот сок се додава за да се зачува бојата на бананите да не потемнат.Состојки:
2 средни банани
200гр мелени ореви
200гр мелени бадеми
сок од половина лиомон
ко

Пронајдете не на следниве мрежи: