Брускети со моцарела и домати

Состојки:
– 2 врзопа босилок
– чешне лук
– 30г пармезан
– 6 лажици маслиново масло
– сол, бибер
– 1 француски багет
– 250 г домати
– 125 г моцарела
Приготвување:Босилокот, лукот, пармезанот и маслото измешајте ги во блендер. Додајте сол и бибер по вкус. Лебот исечете го на кришки од околу еден сантиметар, па премачкајте ги со смесата. Моцарелата и доматите исечете ги на тркалца и наредете ги врз лепчињата. Печете ги во рерна на 120 степени околу 5 минути само колку да станат крцкави и топли.Состојки:
– 2 врзопа босилок
– чешне лук
– 30г пармезан
– 6 лажици маслиново масло

Пронајдете не на следниве мрежи: