БРЗ И ЛЕСЕН РУЧЕК: Шпагети со туна и домати!

Идеја за лесен и брз ручек Потребни состојки:
1 кромид
2 чешниња лук
250 г мини домати или два големи
1 црвена чили пиперки
185гр Туна
половина китка магдонос
400гр шпагети
сол и црн пипер
3 лажици маслиново масло
Подготовка:
Излупете и исецкајте го кромидот и лукут. Доматите исецкајте ги на половина, а ако користите поголеми, исечете ги на поголеми парчиња. Чили пиперчето, измијте ги и ситно исецкајте (на кој не му се допаѓа луто, немора да ставите). Исцедете ја туната и смачкајте ја со вилушка. Магдонос исецкајте го.
Пригответе ги шпагетите во солена вода. Во тава со маслиново масло пропржете ги кромидот и лукот, потоа додадете ги доматите, туна и лута пиперка, промешајте добро и додадете ги на варените тестенини. Додадете сол и бибер по вкус.Потребни состојки:
1 кромид
2 чешниња лук
250 г мини домати или два големи
1 црвена чили пиперки

Пронајдете не на следниве мрежи: