Брз колач со сливи, ќе ви се допадне!

Сигурно ќе ви се допадне! Наместо свежи сливи, можете да користите и џем.Состојки:
325 гр сенаменско брашно
1 кесичка прашок за пециво
1 кесичка ванилин шеќер
 100мл масло
250 мл  јогурт
125 гр шеќер
 3 јајца
Околу 15 сливи
Подготовка
Во еден поголем сад помешајте го брашното заедно со прашокот за пециво и додадете го шеќерот и промешајте убаво.
Во друг помал сад ставете ги јајцата, маслото, јогуртот и ванила шеќерот и имешајте со жица за матење за се  добро да се соедини. Сувите состојки додадете ги во мокрите и само со лажица измешајте убаво да се соедини смесата.
Во претходно премачкано тавче за печење сипете го тестото. Измиените сливи исечете ги на половина и додадете го во тестото, а наместо свежи  сливи можете да додадете и неколку лажици џем.
Печете во претходно загреана рерна на 180 степени околу 45 минути. Откако ќе се олади колачот посипете го со шеќер во прав. Наздравје.Состојки:
325 гр сенаменско брашно
1 кесичка прашок за пециво
1 кесичка ванилин шеќер
 100мл масло
250

Пронајдете не на следниве мрежи: