БРЗА ПИТА ОД КОМПИРИ

Брза пита од компирСостојки:
3 јајца
3 компири
50 мл млеко
50 гр рендано сирење
1 лажица маслиново масло
Сол по вкус
Подготовка:
Скршете ги јајцата и изматете ги со сол. Додајте го ренданото сирење и мешајте ја смесата со вилушка. На крајот додајте го млекото, полека мешајќи со вилушката. Премачкајте една тава за печење со маслиновото масло.
Сварете го компирот и исечете го на тенки кришки. Додајте ги на смесата со јајца. Додајте малку масло и малку сол, па префрлете ја смесата во тавата за печење.
Печете ја 15 до 20 минути на 180 степени во загреана рерна или додека не зарумени.
Љубителите на кромидче секако може да си додадат 1 мал кромид.Состојки:
3 јајца
3 компири
50 мл млеко
50 гр рендано сирење
1 лажица маслиново масло

Пронајдете не на следниве мрежи: