Брзи крофни, кои децата ги обожаваат!!!

Кога сакате на децата, но и за вас да си припремите нешто благо набрзина, овие крофни се одлично решение. Екстра брз рецепт за крофни!
 Потребни состојки:
* 400 мл јогурт
*2 јајца
*2 пакетчиња ванилин шеќер
*малку сол
*2 лажички шеќер
*20 лажици брашно
*1 пакетче прашок за пециво
*1 лажица ракија
*масло за пржење
Припрема:
Измешајте ги сите состојки додека не се соединат. Ако забележите дека  мешавина е ретка (и тече од лажицата) можете да додадете уште неколку лажици брашно!
Земете со лажица од смесата, а со друга помагајте си за да ја одвоите смесата од лажицата, пуштете да се пржи во врелото масло. Маслото не смее да биде премногу топло. Штом поруменат превртете ги на другата страна и оставете ги да се ипржат до крајот.
Веднаш до садот за пржење ставете хартија крпа или крпа за да го апсорбираат вишокот масло.
Посипете шеќер и полужете.
Најчесто веднаш ги снемува!Потребни состојки:
* 400 мл јогурт
*2 јајца
*2 пакетчи

Пронајдете не на следниве мрежи: