БРЗИ ЛЕПИЊИ со јогурт и сирење. Ако не сте ги пробале, задолжително направете – Омилени им се на децата

Ако не сте ги пробале, задолжително направете – Омилени им се на децатаСостојки:
500 гр меко брашно
1 јајце
250 мл вода
½ коцка квасец
3 лажици масло
1 лажица шеќер
1 лажица сол
за премачкување
200 мл цврст јогурт
1 јајце
1 лажица масло
оригано, сол
100 гр гауда
Подготовка:
Од наведените состојки замесете меко тесто. Оставете да се кисне еден час.
Тестото треба да биде многу меко па добро побрашнете ја површината на која ќе формирате лепињи, од прилика 10-12 парчиња.
Секоја премачкајте ја со премазот од јогурт, јајца, зачин и посипете со рендано сирење или кашкавал.
Нека отстојат 10 минути, па печете на 220 степени, кратко време додека да поруменат.
Послужете ги топли со јогурт или кисело млеко.
Повеќе рецепти, кулинарски трикови, совети за здрава храна и здрав начин на живот, диети и животни искуства, можете да најдете на НАЈАДИСЕ.МК како и на фан страната на Фејсбук, а може да станете и член од групата на Најадисе на Фејсбук каде може да споделите ваш омилен рецепт.Состојки:
500 гр меко брашно
1 јајце
250 мл вода
½ коцка квасец
3 лажици масло

Пронајдете не на следниве мрежи: