БРЗИНСКИ ХОТ-ДОГ: Ова ќе ви биде омилениот рецепт за домашен хот-дог

БРЗИНСКИ ХОТ-ДОГ: Ова ќе ви биде омилениот рецепт за домашен хот-догСостојки:
Тесто:
500 гр брашно
1 коцка свеж квасец
100 мл масло
250 мл вода или млеко
1 лажичка сол
1 јајце за премачкување
сусам
варени виршли
Подготовка:
Од наведените состојки замесете тесто, оставете го да се одмора половина час.
Виршлите малку сварете ги, ако се големи преполовете ги (отприлика треба 14 парчиња за оваа количина на тесто).
Тестото тенко расукајте го, исечете на траки и спирално замотајте ги виршлите.

Премачкајте со јајце и ставете сусам одозгора.
Печете на 180С околу 20 минути.
Добар апетит!

Повеќе рецепти, кулинарски трикови, совети за здрава храна и здрав начин на живот, диети и животни искуства, можете да најдете на НАЈАДИСЕ.МК како и на фан страната на Фејсбук, а може да станете и член од групата на Најадисе на Фејсбук каде може да споделите ваш омилен рецепт.Состојки:
Тесто:
500 гр брашно
1 коцка свеж квасец
100 мл масло
250 мл вода или млеко

Пронајдете не на следниве мрежи: