БРЗО и ЛЕСНО: Направете пица во тавче!

Не само што е вкусна, туку брзо и едноставно се припрема.Пицата е совршена варијанта за појадок или вечера.
Состојки:
– 150 гр брашно
– 80 – 90 мл вода
– 5 гр сув квасец
– 1 лажица маслиново масло
– Сол
– Состојки по желба (кечап, босилек, пармезан, моцарела, колбасица, шунка, печурки итн).
Подготовка:

 
Ставете брашно во чинија, потоа додадете квасец, маслиново масло и вода. Замесете фино тесто кое не се лепи за раце. Оставете го тастото да нарасне на топло место. Ставете масло во тавче, потоа распоредете го тестото, па наредете ги состојките по желба. Ставете го тавчето со пица на средна температура, поклопете и после 20-тина минути вашата вечера е спремна.

Најдобри рецепти, кулинарски трикови, совети за здравје, начин на исхрана, диети и слично, можете да најдете на најадисе.мкПицата е совршена варијанта за појадок или вечера.
Состојки:
– 150 гр брашно
– 80 – 90 мл вода

Пронајдете не на следниве мрежи: