БРЗО И ВКУСНО: малку поинаков потпечен компир

Вака подготвениот компир може да биде и  главно јадење…  ќе му се допадне секому… ендноставно се топи во уста…Состојки:
1кг компир
Масло, сол, пипер
2 црвени пиперки
2 чешниња лук
Магдонос
250гр моцарела
200мл неутрална павлака
Подготовка:
Излупете го компирот и исечете го на подебели кругови. Наредете ги компирите во тавче и пржете по пет минути од сите страни на умерена температура. Потоа извадете ги компирите и посолете ги.

Во меѓувреме рерната загрејте ја на 200 степени. Пиперките измијте ги и ситно исецкајте ги. Исечкајте го лукот и додадете го  во пиперките. Додадете го и магдоносот и моцарелата.
Компирите наредете ги во тавче за печење. Додадете ја павлаката во моцарелата, пиперките, лукот и магдоносот и промешајте. Додадете сол и бибер. Смесата посипете ја врз компирите. Печете ги компирите околу 30 минути, додека не добијат златнорумена боја. Послужете со салата по желба.Состојки:
1кг компир
Масло, сол, пипер
2 црвени пиперки
2 чешниња лук
Магдонос
250

Пронајдете не на следниве мрежи: