Брзо летно предјадење: Палачинки од зеленчук

Уживајте во вкусните лесни палачинки со зеленчук и пикантен сос.Состојки:
За палачинките:
500г интегрално брашно
2 јајца
2 лажици млеко од соја
2 пиперки, исечени на стапчиња
1 компир, излупен и изрендан
За сосот:
1 лажица соја сос
1 лажица оцет од ориз
1 лажица сенф
1 лажица пире од домати
1 чили пиперка, исецкана
1 лажица сусам
Подготовка:
Измешајте ги брашното, жолчките од јајцата и млекото од соја во тесто и зачинете.
Изматете ги посебно белките, а потоа во нив додадете го тестото, како и пиперките и компирот.
Загрејте тавче и премачкајте го со масло.
Палачинките не ги пржете преку целата површина на тавчето, туку во помали делови. Дозволете компирот да се запече.
Помешајте ги сите состојки за сосот и сервирајте покрај палачинката.Состојки:
За палачинките:
500г интегрално брашно
2 јајца
2 лажици млеко од соја
2 пиперки,

Пронајдете не на следниве мрежи: