Брзо, вкусно и што е најважно – ИЗЛЕГУВА МНОГУ! Салама од обланда!

Одличен колач, готов за брзо време, вкусен и што е најважно кога ќе се насече излегува многу :)Одличен колач, готов за брзо време, вкусен и што е најважно кога ќе се насече излегува многу 🙂
Потребни состојки:
1 маргарин
2 јајца
25 грама шеќер
10 грама темно чоколадо за готвење
25 грама бисквити Петит
5 грама суво грозје
10 грама ореви
рум и кора од лимон, по желба
2 обланда кори
Начин на подготовка:

 

Најпрво ги ставате обландите помеѓу мокри крпи за да омекнат. Сувото грозје ќе го ставите во еден сад и ќе го прелеете со малку рум.
На пареа растопете еден маргарин, јајцата и шеќерот.
Кога сето тоа ќе се стопи ќе го додадете чоколадото, насецкани или грубо искршени бисквити, потопеното суво грозје во рум и насецканите ореви.
Мешајте се додека сето тоа убаво не се соедини и на крајот додадете го лимоновиот сок и уште рум по желба.
Кога обландите убаво ќе омекнат на нив намачкајте од смесата и завиткајте во ролна. Внимавајте да не остане воздух во нив.
По желба, можете да ставите желе бонбони или чоколадни крем банани. Одличен колач, готов за брзо време, вкусен и што е најважно кога ќе се насече излегува многу 🙂
Потребни состојки:

Пронајдете не на следниве мрежи: