ЧИАБАТА која НЕ се меси!

ЧИАБАТА која НЕ се меси!Состојки:
3 ½ шолји брашно
½ шолји брашно од цело зрно
¼ лажичка сув квасец
1 ½  лажичка сол
2 шолји топла вода
1 шолја = 250 мл
Направете ги ОВАА НЕДЕЛА ЗА ПОЈАДОК: Солени уштипци! – Прочитајте ТУКА
Подготовка
1. Измешајте го брашното, солта и квасецот, додадете вода и кратко замесете. Покријте со фолија и оставете го 18 часа на собна температура
2. После тие 18 часа, малото тесто ставете го во сад
3. Тавчето намастете го, ако сакате можете да ставите и хартија за печење и посипете пченкарно брашно.
4. Работната површина малку попрскајте ја со вода и „залепете“ парче проѕирна фолија. На фолијата ставете брашно, а потоа ставете го тестото, побрашнете го и со тапкање и развлекување, обликувајте долга тенка векна.
5.  Со помош на фолијата префрлете го тестото во тепсијата „поправете го“ обликот, напрашнете, покријте со крпа и оставете го 2 часа. Повеќе ќе нарасне во ширина отколку во висина.
6. Печете на 220С, 35-40 минути. 
РЕЦЕПТ ОД СВЕКРВАТА: Пита која ќе ја правите често поради ВКУСОТ и БРЗАТА подготовка – Прочитајте на следниот ЛИНК
Повеќе рецепти, диети, совети за здрава храна и здрав начин на живот…Погледнете на НАЈАДИСЕ.МКСостојки:
3 ½ шолји брашно
½ шолји брашно од цело зрно
¼ лажичка сув квасец
1

Пронајдете не на следниве мрежи: