Чизкејк со боровинки: Без печење!

Чизкејкот е еден од наједноставните и највкусните колачи…Состојки:
– 2 шолји мелени бисквити
– 1 пакување маргарин (220-250 г)
– 1-2 лажици шеќер
– 2 крем сира (220-250 г)
– 2 дл слатка павлака
– 1/3 шолја сок од лимон
– 1 лажица екстракт од ванила
– 1 конзерва компот од боровинки
Подготовка:
1. Бисквитите добро смелете ги и ставете ги во павлаката, па додадете шеќер и стопен маргарин и добро измешајте.
2. Мешавината ставете ја во калап и во ладилник додека маргаринот не се стврдне.
3. Во сад за миксање, измешајте го кремсирот додека не стане кремаст.
4. Додадете ги павлаката и лимоновиот сок и екстрактот од ванила.
5. Мешавината ставете ја во калап, стиснете и ирамнете со лажица, покријте со проѕирна фолија и ставете во ладилник 3 часа или преку ноќ.
6. Сервирајте го колачот ладен и потопен сос ок од боровинки.Состојки:
– 2 шолји мелени бисквити
– 1 пакување маргарин (220-250 г)
– 1-2 лажици шеќер
– 2 крем

Пронајдете не на следниве мрежи: