ЧОКОЛАДЕН КОЛАЧ БЕЗ БРАШНО – од само 2 состојки!

Верувале или не, ова е возможно! Овој феноменален чоколаден колач ќе стане ваш омилен десерт  бидејќи пред се е многу евтин. Готов е за само неколку минути, а на крајот е многу вкусен. Уживајте во овој супер колач.Состојки:
– 4 јајца
– 240 гр чоколадо
Начин на подготовка:
1. Рерната загрејте ја на 170 степени. Намастете го плехот со големина 15-18 сантиметри.
2. Јајцата нека бидат на собна температура Раздвојте ги жолчките од белките. Чоколадата ситно исечкајте ја.
3. Чоколадото стопете го на пареа.
4. Белката изматете ја во цврста смеса

 
5. Помешајте го растопеното чоколадо со жолчките.
6. Во смесата со чоколадо додадете ја внимателно половина од пената со белки, па промешајте.
7. Постепено додадете го и остатокот од пената и сето тоа внимателно промешајте за смесата од белки да не спадне.
8. Смесата истурете ја во калап. Благо удрете го калапот во подлогата за да излезат меурчињата.
9. Печете го колачот околу 30-40 минути. Проверете со чепкалка дали колачот е печен. Кога ќе се олади, извадете го од калапот. Не грижете се ако колачот е испукан и сменил боја. Состојки:
– 4 јајца
– 240 гр чоколадо
Начин на подготовка:
1. Рерната загрејте ја на 170 степени. Намастете го плех

Пронајдете не на следниве мрежи: