Чоколадни бомбици- вегански, посни, без глутен

Нетипична подготовка на бомбици, овој пат  без кекси и  шеќер- туку од најздрави  состојки!Состојки:
1 шолја индиски ореви претходно потопени  2  часа во вода
1 шолја ореви претходно потопени  2  часа во вода
1 шолја брашно од бадеми или  овес
½ шолја какао во прав
2 исецкани свежи урми
2 лажици мед
1 лажица кокосово масло
За декорација
Кокосово брашно или какао
Подготовка:
Оревите и  индиските ореви ставете ги  во  блендер и  смелете ги. Додадете ги  останатите состојки во  блендер и  измешајте ги. Ставете  хартија за печење на чинија па истенчете го „тестото“ и оставете го во ладилник  околу 30 минути.
Од смесата формирајте  бомбици и  извалкајте  ги  во какао или кокос. Држете ги во ладилник пред служење.Состојки:
1 шолја индиски ореви претходно потопени  2  часа во вода
1 шолја ореви претходно потопени&nbs

Пронајдете не на следниве мрежи: