Чоколадно суфле

Потребни состојки:
150 г црно чоколадо
70 г овошен шеќер
3 жолчки
5 белки
Малку сол 
Начин на приготвување:
Изматете ги белките заедно со малку сол. Додека матите, додадете го и шеќерот. Топете го чоколадото на пареа. Потоа додајте ги жолчките и околу една чаша од белките.
Слабејте со чоколадо
Внимателно мешајте. Потоа додадете ги и останатите белки. Подмачкајте со путер или масло 6 калапи за суфле и во нив истурете ја добиената смеса. Печете во загреана рерна додека не се добие крцкава коричка.Потребни состојки:
150 г црно чоколадо
70 г овош

Пронајдете не на следниве мрежи: