Децата ќе ги обожаваат! Ролат мини пици

Идеални за појадок, вечера или вкусна закуска. Брзо се подготвуваат и се превкусни!Состојки:
Тесто600гр. брашно10 лажици зејтин2 лажички сол1 лажица шеќер40 свеж квасец300мл топла водаФил200гр. шунка100гр печурки200гр кашкавал100мл кечапоригано, сусам
Подготовка:
Во малку вода го додавате квасецот, солта, шеќерот и брашното и се измешајте. Се замесува меко тесто и се остава да нарасне околу 30мин.
Кога тестото е готово од него се расукува една голема кора се мачка со кечап и се додава од шунката, печурките, кашкавалот и ориганото. Кората се завиткува во облик на ролат и се сечат парчиња. Се стават во плех се мачкат со кечап одозгора за да бидат помеки, се става сусам и се стават да се печат во веќе загреана рерна на 200степени околу 15мин. Истото се повторува додека имате тесто.
Повеќе рецепти, кулинарски трикови, совети за здрава храна и здрав начин на живот, диети и животни искуства, можете да најдете на НАЈАДИСЕ.МК како и на фан страната на Фејсбук, а може да станете и член од групата на Најадисе на Фејсбук каде може да споделите ваш омилен рецепт.Состојки:
Тесто600гр. брашно10 лажици зејтин2 лажички сол1 лажица шеќер40 свеж квасец3

Пронајдете не на следниве мрежи: