Домашен леб готов за 15 минути

Нема ништо поубаво од вкусно домашно лепче, кое ниедно купено од продавница не може да го замени. Ви го препорачуваме овој рецепт за домашен леб.Состојки:
250 грама интегрално брашно
250 грама бело брашно
1 кесичка прашок за пециво
1 лажица мед
3 лажици маслиново масло
 300 милилитри млака вода
Подготовка:
Загрејте ја рерната на 250 степени. Измешајте ги сувите состојки, па додајте масло, вода и мед. Добро промешајте да се соединат. Поделете го на два дела.
Доколку е потребно додатно малку доставете брашно по површината за да не се лепи тестотот и да го обликувате. Ставете го на тепсија прекриена со хартија за печење. Печете петнаесетина минути, додека кората не стане крцкава и цврста.
На здравје!Состојки:
250 грама интегрално брашно
250 грама бело брашно
1 кесичка прашок за пециво
1 лажица ме

Пронајдете не на следниве мрежи: