ДОМАШЕН ЛЕБ СО СИРЕЊЕ И СПАНАЌ

Вкусен домашен леб со спанаќ и сирење на кој нема да можете да му одолеете. 

Производи:

3 чаши брашно

3 јајца

1 кг спанаќ

250 г сирење

50 мл масло

2 лажици оцет

1 чаша вода

2 нотки сол пиперка

1 нотка сода за леб

Подготовка: Водата треба да биде на собна температура. Истурете ја во садот. Додајте во неа оцет и масло, мал дел од брашното, солта и сода. Измешајте го тестото цврсто. Поделите го тестото во две топки, од кои едната е малку поголема.

Раширете поголема топка на дното на подмачкана лента. Повлечете ги рабовите на тестото за да се држите до работ на фиоката.
Исечете го спанаќот, исечете го сирењето и мешајте. Зачинете со пиперка. Поделете го филот на тестото.

Превртете ја другата топка од тестото и покријте ја со кутијата. Се пече во рерна за 200 степени за 40 минути или додека не се зарумени.
 

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.