Домашни грицки! Стапчиња со лук од кои нема да знаете за доста!

Идеален предлог за денес…Состојки:
2 лажици сув квасец
2 лажици шеќер
300мл млеко
500г брашно
7 лажици маргарин
3 лажици сол
2 лажици лук во прав
Подготовка:
Помешајте ги квасецот, топлото млеко и шеќерот, па оставете да отстои околу 5 минути.додадете шолја брашно, 3 лажици маргарин и 2 лажици сол. Помешајте, па постепено додадете уште брашно и месете. Садот со тестото покријте го со пластична фолија и оставете да нарасне околу час или повеќе. Тестото поделете го на три дела. Секој дел развлечете го со сукало и исечете околу сантиметар дебели траки. Оставете ги да отстојат уште 20 минути. Печете на 200 степени 10 минути, а кога ќе ги извадите премачкајте ги со стопен маргарин. Посипајте им лук во прав и сол.
Повеќе рецепти, кулинарски трикови, совети за здрава храна и здрав начин на живот, диети и животни искуства, можете да најдете на НАЈАДИСЕ.МК како и на фан страната на Фејсбук, а може да станете и член од групата на Најадисе на Фејсбук каде може да споделите ваш омилен рецепт.Состојки:
2 лажици сув квасец
2 лажици шеќер
300мл млеко
500г брашно
7 лажици маргарин

Пронајдете не на следниве мрежи: