Домашни затворени пици

Ќе се воодушевите од вкусотСостојки:
За тесто:
1кг меко брашно
2 лажици масло
1 лажица сол
2 лажици шеќер
малку јогурт
2 јајца
0,5л млеко
1 прашок за пециво
1 квасец
За полнење:
кечап
ајвар
салама
колбаси
зденка
кашкавал
зачини по вкус
печурки (по желба можете да ги промените состојките за полнење)
Подготовка
Измешајте малку млеко, шеќерот и квасецот. Ставете ги сите намирници за тесто во брашното и измешаниот кавсец и замесете тесто. Оставете го да отстои два часа во ладилник.
За тоа време исечкајте ги состојките за полнење. По два часа извадете го тестото од ладилник и развлечете го тестото во кора така што ќе биде малку подолгнавесто. Премачкајте ја кората до половина со кечап и ајвар и наредете ги состојките. Преклопете го тестото и добро спојте ги краевите. Печете ги пиците на 200 степени додека не поруменат.
НаздравјеСостојки:
За тесто:
1кг меко брашно
2 лажици масло
1 лажица сол
2 лажици

Пронајдете не на следниве мрежи: