Дождлив празничен ден – Еве какви ќе бидат температурите денес

Loading...

Времето во Македонија денеска ќе биде облачно со кратки сончеви периоди, а попладне со повремени врнежи од дожд, на места со ретки грмежи.Врнежите ќе бидат пообилни во текот на ноќта кон среда, особена во северозападните и северните делови, каде локално се очекува да наврнат над 20л/м2.  Ќе дува слаб до умерен јужен и југоисточен ветер.
Дневната температура ќе се движи од 14 до 19 Целзиусови степени.
Во Скопје ќе биде облачно со повремен дожд, кој ќе биде пообилен во ноќните часови. Ќе дува умерен ветер од југоисточен правец. Дневната температура ќе достигне до 17 степени.
Maксималните дневни температури во Маврово ќе бидат 10 степени, Охрид 15, Битола 17, Кавадарци 19, Дојран 18, Берово 14…
Утре во претпладневните часови ќе има врнежи од дожд, кои ќе бидат послаби и локални. Попладне облачноста ќе се намали и ќе дува умерен ветер од северозападен правец. Дневните температури ќе бидат од 9 до 19 степени.
Од четврток се очекува стабилно и потопло времеВрнежите ќе бидат пообилни во текот на ноќта кон среда, особена во северозападните и северните делови, каде локално се очекува да наврнат над 20л/м

loading...
Loading...