Еден Македонец загина, околу 40 се повредени: На овие телефони може да се добијат информации за патниците

Loading...

Еден македонски државјанин загина, а четириесетина се повредени при судар на автобус со македонски туристи и камион, што се случил синоќа кај турскиот град Малкара, на околу 40 километри до грчко-турската граница.Според турските медиуми, по судирот автобусот со скопски регистерски таблички се заглавил во камионот со турски таблички, при што бил влечен уште стотина метри.
Повредените патници се префрлени во најблиската болница во Малкара.
Македонското Министерството за надворешни работи, соопшти дека заедно со Генералниот конзулат на Македонија во Истанбул и Амбасадата во Анкара се во постојан контакт со сите надлежни инстутуции во Турција. Сите информации поврзани со состојбата на повредените патници може да се добијат на следните дежурни телефони:
Генерален конзулат на Република Македонија во Истанбул
Мобилен телефон: +90 535 108 5622,
Телефон: + 90 212 249 99 77; + 90 212 251 22 33
Е-пошта: [email protected]
Адреса: Inönü Cad., Üçler Apt. No: 12 D 4, Gümüşsuyu, Taksim, İstanbul
Амбасада на Република Македонија во Анкара
Мобилни телефони: +905383130343; +905385466691
Телефон: + 903 12 439 92 08 F: + 903 12 439 92 06
Е-пошта: [email protected]
Адреса: Karaca sokak 24/5-6 Gaziosmanpasha Ankara
Министерство за надворешни работи на Република Македонија
Мобилни телефони: +38975 237 021
Тел: +389 2 3115 266, лок. 168 Факс: +389 2 3115 790
Е-пошта: [email protected],  infocentar24/[email protected]Според турските медиуми, по судирот автобусот со скопски регистерски таблички се заглавил во камионот со турски таблички, при што бил влечен уште с

loading...