Едноставен ТРИК за совршени КРЦКАВИ И ЗЛАТНИ компирчиња

Пржениот компшир претставува совршен додаток на секое јадење, меѓутоа, на многумина им се случува да го препечат или препржат бидејќи чекаат внатрешноста да биде готова. Затоа за вас имаме совршен трик кој ќе направи компирот секој пат да биде крцкав и печен одвнатре.Микробрановата печка можеме да ја корисиме за да спремиме бројни работи, па дури и совршено крцкави компирчиња. Пред да ги ставите во тавче или рерна, прво ставете ги во микробранова на 2-3 минути за да се омекнат одвнатре.
Ставете го компирот во чинија и оставете го во микробранова на 2-3 минути, за тоа време можете да го загреете тавчето или рерната.
Благодарение на овој метод нема да го препржите компирот чекајки и средината да биде испечена.
На овој начин ќе имате совршена внатрешност а во тавчето само ќе ги пропржите или печете, колку за да добијат совршена златна кора и мека внатрешност.
Интересни рецепти, кулинарски трикови, совети за здравје и здрав начин на живот, диети, напиотоци и сл, можете да најдете на НАЈАДИСЕ.МКМикробрановата печка можеме да ја корисиме за да спремиме бројни работи, па дури и совршено крцкави компирчиња. Пред да ги ставите во тавче или рер

Пронајдете не на следниве мрежи: