Експлозија на задоволство во устата: Компир dofine – Со само 3 состојки направете го ова исклучително вкусно јадење

Со само 3 состојки направете го ова исклучително вкусно јадењеОвој вкусен компир изгледа толку ефектно, што слободно може да се најде и на свечена трпеза. И не е тежок за подготовка.
Потребни состојки:
– компири со средна големина (по можност исти)
– путер
– тврдо сирење
– сол и бибер по вкус
– лук (по желба)
Подготовка:
Компирите измијте ги и излупете ги. Отсечете мало парче од едниот крај така што компирот ќе може да стои исправен вертикално.
По целта должина на компирот со нож направте исеченици , како да го спремате за помфрит, но не сечете до крај, оставете одприлика 1 см.
Потоа ставете го компирот во тенџере и прелијте го со зовриена вода. Поклопете и оставете го да отстои 15-20 минути….

Извадете го компирот од тенџерето и ставете го во подлабок сад за печење.
Посолете, ставете бибер. Во секој компир ставете по 1 лажичка путер. Исто така во секој компир можете да додадете малку ситно исечкан или изрендан лук.
Одозгора, на секој компир ставете по една кришка тврдо сирење или кашкавал. Покријте со фолија.
Печете во рерна на 200 степени, околу 50 минути или додека компирот не биде спремен.

Повеќе кулинарски трикови, рецепти, совети за здрава храна и здрав начин на живот, диети и животни искуства, можете да најдете на НАЈАДИСЕ.МК како и на фан страната на Фејсбук, а може да станете и член од групата на Најадисе на Фејсбук каде може да споделите ваш омилен рецепт.Овој вкусен компир изгледа толку ефектно, што слободно може да се најде и на свечена трпеза. И не е тежок за подготовка.
Потребни с

Пронајдете не на следниве мрежи: