Експлозија во најголемото украинско складиште за муниција

Полицијата го евакуира населението од околината на селото Калиновка по експлозијата во најголемото воено депо во Украина.Полицијата за експлозијата била алармирана синоќа  околу 22 часот по локално време.
– Подоцна утврдивме дека артилериски гранати експлодираат во воениот магацин. Полицијата заедно со спасувачите ги евакуира луѓето од соседните села, изјави портпаролот на Националната полиција Јарослав Тракало.
Во военото депо во Калилновка, во близина на градот Виница, има 188.000 тони муниција, вклучително и ракети.
 Полицијата за експлозијата била алармирана синоќа  околу 22 часот по локално време.
– Подоцна утврдивме дека а

Пронајдете не на следниве мрежи: