Еве како да си подготвите пица дома!

Еве како до совршена пицаСостојки:
250 гр брашно
125 мл вода
1 кафена лажичка сув квасец
1 кафена лажичка сол
1 кафена лажичка шеќер
1-2 супени лажици масло за јадење
Подготовка:
Квасецот се раствара во топла вода, при што се додава шеќер и сол. Се остава на страна да отстои. Брашното се просејува и се додава квасецот. Постепено се замесува, На крај се додава маслото и се продолжува со месењето додека маснотијата не се упие целосно. Се остава тестото да отстои додека не се дуплира на топло место, при што садот се покрива со најлонска фолија и крпа.Состојки:
250 гр брашно
125 мл вода
1 кафена лажичка сув квасец
1 кафена лажичка сол
1 каф

Пронајдете не на следниве мрежи: