ФИБА ја исфрли Русија од претстојоното Европско првенство!

Кошаркарската репрезентација на Русија е исфрлена од претстојното Европско првенство, како и од сите меѓународни натпреварувања, потврди претседателот на нивниот Сојуз, Сергеј Чернов.- ФИБА испрати писмо до нашиот Сојуз во кое пишува дека Русија не се наоѓа на листата на членките на нејзината организација. Мора да размислиме како ќе ја решиме оваа ситуација, дури под знак прашалик е учеството на Олимписките игри, вели Чернов за агенцијата „Итар Тас“.
Руските медиуми наведуваат дека причина за елиминацијата на Русија од шампионатот е тоа што во 2013-та година Судот во Москва се мешал во работата на Сојузот кога биле одржани вонредните претседателски избори.
Русија првобитно требаше да игра во А груапата на Евробаскетот кое е на програмата од 5-ти до 10-ти септември со селекциите на Франција, БиХ, Финска, Полска и Израел.- ФИБА испрати писмо до нашиот Сојуз во кое пишува дека Русија не се наоѓа на листата на членките на нејзината организација. Мора да размислиме как

Пронајдете не на следниве мрежи: