Фини, сочни и меки запечени шницли

Запечени шницли со многу кромид, павлака и кашкавалСостојки:
600- 800   грама  шницли
600 гр кромид
½ л павлака за готвење
200 гр кашкавал
Сол, бибер, вегета, магданос,  путер и брашно за шницлите
Подготовка:
Шницлите исечете ги што потенко, исчукајте ги со кујнски чекан па зачинете ги со сол, бибер и вегета. Потоа извалкајте ги во брашно и пропржете ги на врел путер од двете страни. Кромидот исечете го на тенки ленти и исто така пропржете го  во путер. Тавчето намрснете го и на дното наредете ги шницлите и врз нив наредете го издинстаниот кромид.
Залијте со павлаката и оставете го во ладилник во текот на ноќта. Утредента распоредете го кашкавалот. Печете на 200 степени околу 20-25 минути. Пријатно.Состојки:
600- 800   грама  шницли
600 гр кромид
½ л павлака за готвење
200

Пронајдете не на следниве мрежи: