Фото: Доаѓа студениот бран,Германија во снег

Европските метеоролошки станици известуваат дека централна Европа е зафатена од уште еден студен бран.Минатата ноќ во Германија наврнале околу 5 сантиметри нов снег.
Според информациите од УХМР пак, времето во Македонија ќе биде променливо облачно, кон крајот на денот во западните делови со повремен локален дожд, кој на планините и на некои повисоки места ќе преминува во снег. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец.
Врнежите ќе се интензивираат во текот на ноќва и ќе продолжат и утре претпладне. Ќе дува засилен северен ветер, што ќе предизвика позначителен пад на температурата.
Потоа следува период на стабилно и суво време со ниски утрински температури кои на повеќе места ќе се спуштат под нула, а дневните ќе бидат во пораст.
 Минатата ноќ во Германија наврнале околу 5 сантиметри нов снег.
Според информациите од УХМР пак, времето во Македонија ќе биде променливо о

Пронајдете не на следниве мрежи: