ФОТО: Еве како американската полиција се справува со демонстрантите!

Loading...

Најмалку 309 лица се уапсени во текот на викендот за време на протестите на движењето „Животот на црнците вреди“ кои се одржуваа во Њујорк и Чикаго, но и во протестите се одржуваа и во Св. Паул во Минесота и Бејтон Роув во Луизијана каде што минатата недела двајца афроамериканци застрелаа полицајци и цивили, како револт и одговор на убиствата кои полицијата ги извршила врз афроамериканци во изминатиот период.Демонстрантите извикувале „Нема правда нема мир!“ и „Вие имате пиштоли ние имаме постери!“, пишува Associated Press.

 

Полицијата најпрво ги разбила демонстрантите со помош на штитови и палки, а потоа започнала да ги апси. Во растерувањето на демонстрантите полицијата употребила димни бомби.

Медиумите пишуваат дека протестите биле релативно мирни, но полицијата насилно ги поттиснала и разбила илјадниците демонстранти.

Оваа фотографија стана многу споделувана на социјалните мрежи. На неа се гледа девојка која мирно стои пред полицијата пред да биде уапсена.

Полицијата уапсила и бројни активисти од движењето „Животот на црнците вреди“, меѓу кои и еден од лидерите на движењето Де Реј Мекесеон.

 
Демонстрантите извикувале „Нема правда нема мир!“ и „Вие имате пиштоли ние имаме постери!“

loading...