Француска супа од кромид и бело вино! Идеална за во зимските денови

Со  сигурнст најпозната супа во светот!Состојки:
450гр кромид
75гр путер
1 лажица брашно
½ литар  месна супа
100 до  200мл бело вино
Сол
Мелен бибер
Половина француски  леб на кришки
100 гр рендан кашкавал
Подготока:
Исчистете  го  лукот и исечете го на кругови. Загрејте го путерот па додадете го кромидот. Динстајте на тивок оган 20-ина минути. Кромидот  треба да карамелизира, од што  целата супа ќе добие  убава кафена боја. Додадете го брашното и  со  мешање додадете ја супата и  виното. Оставете  да се вари  на тивок оган уште 30-ина минути. Повторно промешајте. Посолете и  забиберете. Во  мал огноотпорен сад сипете  ја супата. Во  секој  сад  ставете по  лажица две леб, посипете обилно  со  кашкавал и  потпечете на горниот грејач  во  веќе загрена рерна, само колку  кашкавалаот  да се стопи.Состојки:
450гр кромид
75гр путер
1 лажица брашно
½ литар  месна супа
100 до&n

Пронајдете не на следниве мрежи: