Германски мини палачинки кои го освоија светот. Кога ќе ги пробате со омилениот крем, се ќе ви стане јасно!

Loading...

Самата помисла на палачинки многумина од  вас ве враќа во детството, кога мајките и бабите ни мачкаа џем и ореви.Моментално популарните американски палачинки  исто така здобија многу обжаватели, но сега дојде на ред германската мини верзија од овој чуен десерт.
Покрај тоа што и празни се совршено вкусни, можете да ги полните со омилениот чоколаден крем, џем, мармалад или како крофни во шеќер во прав.
Состојки:
-една шолја млеко (200 мл)
– 6 јајца
– една шолја брашно
– 1 кесичка ванила шеќер
– ½ лажичка сол
– една лажичка екстракт од ванила
– ¼ шолја растопен путер
– крем, џем или некој друг фил за полнење
– шеќер во прав
Подготовка: 
Загрејте ја рерната на 200 степени. Изматете го путерот со миксер, потоа постепено додавајте ги јајцата едно по едно и ванила шеќерот и екстрактот, а потоа и млекото. На самиот крај  додадете го брашното и млекото и се добро изматете за да добиете компактна смеса.

Подгответе го тавчето за мафини кое претходно сте го намачкале со масла. Потоа сипете ја смесата за палачинки. Печете околу 15 минути, да добијат фина златна боја. Прелијте го со џем или друг фил по желба и шеќер во прав и веднаш служете.Моментално популарните американски палачинки  исто така здобија многу обжаватели, но сега дојде на ред германската мини верзија од овој чуен д

loading...
Loading...