ГЛАДНИ?! Вистинско време за совршена кремаста паста каква се уште не сте пробале

Loading...

Знаеме дека тестенината не е премногу здрава, но понекогаш можеме да си дозволиме мал хедонистички излет. Викендот е идеален за тоа, поготово доколку правите семеен ручек или пријателите ви се најавиле на гости.Состојки кои ви се потребни:
500гр макарони
3 шолји (од 200мл)  рендан чедар кашкавал
250гр крем сирење
2 ½ шолји млеко
375мл незасладено кондензирано  млеко
Сол
Бибер
Подготовка:
Доколку немате кондензирано млеко можете и сами да го подготвите. Земете литар обично млеко, сиете го во сад и ставете да се вари на средна температура додека количината не се преполови. Мешајте за да не загори и повремено тргајте ја пената.
Доколку имате slow cooker, ставете ги сите состојки и гответе околу 2 ипол часа. Доколку немате лонец за тивко готвење, можете да готвите во обичен, поклопен со капак на тивок оган. Промешајте неколку пати во текот на готвењето. Доколку сосот се згусне премногу, можете да додадете уште млеко по желба.Состојки кои ви се потребни:
500гр макарони
3 шолји (од 200мл)  рендан чедар кашкавал
250гр крем сире

loading...
Loading...