Готов за 5 минути… Чоколаден колач без брашно

Превкусен десерт.Состојки:
Маргарин за подмачкување тепсија
225 г темно чоколадо
225 г слатка павлака
¼ лажици сол
Какао
Подготовка:
Подмачкајте ја тепсијата со малку маргарин, а потоа прекријте ја со хартија за печење. Растопете  го чоколадото на тивок оган. Во друга тепсија со средна големина, загрејте ја слатката павлака на тивок оган. Кога павлаката добро ќе се загрее, тргнете ја од оган и додадете сол. Промешајте.
Ставете го чоколадотот во павлаката и мешајте. Соединетата смеса ставете ја во подготвената тепсија, покријте со фолија и добро оладете.
Повеќе рецепти, кулинарски трикови, совети за здрава храна и здрав начин на живот, диети и животни искуства, можете да најдете на НАЈАДИСЕ.МК како и на фан страната на Фејсбук, а може да станете и член од групата на Најадисе на Фејсбук каде може да споделите ваш омилен рецепт.Состојки:
Маргарин за подмачкување тепсија
225 г темно чоколадо
225 г слатка павлака
¼ лажи

Пронајдете не на следниве мрежи: