Грчка пита!

Една необична и вкусна пита, одлична вечера и интересно предјадењеСостојки:
400 гр тиквици
2 бели дела од праз
8 јајца
250гр фета сирење
250 гр рикота сирење
35г бело брашно
60мл маслиново масло
Зачини
200гр сланина или пршута
Сол и бибер по вкус
Подготовка:

 
Излупете ги тиквичките, исецкајте ги на тенки листови, посолете и оставете ги 30 минути да пуштат вода, потоа измијте ги, исцедете и исушете ги со крпа.
Во меѓувреме, издинстајте го празот исецкан на крукчиња. Изматете ги јајцата, додадете ги сирањата, тиквичките, празот, брашното, зачините, сол и бибер.
Загрејте ја рерната на 180 степени. Сланината исечена на тенки ленти, наредете ја на дното од калапот величина 22см, така што сланината ќе ги помине рабовите од калапот.
Печете ја питата околу 45 минути, исклучете ја рерната и оставете ја во рерна уште 20 минути полека да се излади. Од  истата смеса можете да направите и мафини.Состојки:
400 гр тиквици
2 бели дела од праз
8 јајца
250гр фета сирење
250 гр рикота сирењ

Пронајдете не на следниве мрежи: