Има ли некој кој не сака тиквички?

Брзо и вкусно…Состојки:
3 средни тиквички (може да се проба и со модри патлиџани)!
3-4 јајца
100гр брашно
150-200 гр шунка
200гр кашкавал или моцарела
180 гр кисела павлака
Сол
Вегета
Бибер
Подготовка:
Излупете ги тиквичките и исечете ги на што потенки ленти по должина. Ставете ги во цедалка и посолете. Оставете да отстојат 30 минути.
Тиквичките исцедете ги од сокот и извалкајте ги во брашното. Во тавче за пржење ставете го маслото да се загрее.
Пржете ги тиквичките малку да поруменат и извадете ги на хартија да ја впие непотребната маснотија. Исто така, наместо да ги пржите тиквичките можете да ги испечете  во рерна на хартија за печење.
Огноотпорниот сад намачкајте го со путер и наредете ред тиквички. На тиквичките наредете ја сецканата шунка и ренданиот кашкавал, и така се додека не ги потрошите сите состојки. Од прилика се добиваат три слоја.
Изматете ја киселата павлака и јајцата и прелијте ги тиквичките. На крај посипете со рендан кашнавал. Печете на 200 степени околу 30 минути.Состојки:
3 средни тиквички (може да се проба и со модри патлиџани)!
3-4 јајца
100гр брашно
150-20

Пронајдете не на следниве мрежи: