Игор Стефановски-Иџе постави рекорд на патеката во Франција!

Македонската возач на ридски патеки Игор Стефановски-Иџе имаше брилијантен старт за одбрана на Европската титула на првата трка од трите закажани денес, на патеката Кол Сен Пиер во првата рунда во Франција.Не само што Стефановски имаше најдобро време од 3:00.020 минути, туку и официјално, тој постави нов рекорд на патеката и тоа за цели 1.5 секунди подобро од претходниот рекорд кој го постави познатиот Српски автомобилист Душан Борковиќ, шампионот од 2012-тата!
Времето на Стефановски во првото возење беше недостижно за најголемите ривали во шампионатот, Јири Лос кој имаше второ најбрзо време од 3:01.558 и шампионот од 2013-тата Томислав Мухвиќ со време од 3:02.372
Превземено од brzkrug.comНе само што Стефановски имаше најдобро време од 3:00.020 минути, туку и официјално, тој постави нов рекорд на патеката и тоа за цели 1.5 секунди по

Пронајдете не на следниве мрежи: