Има нешто повкусно и од ПИЦА, а тоа се вика ФОКАЧА! – Морате да го пробате овој деликатес!

Еве како да ја приготвите оваа фокача…Рецепт со кој ќе направите промена во секојдневното мени. Еве како да ја приготвите оваа фокача:
500 гр брашно
1 сув квасец
350 мл вода
10 маслинки
По желба кромид, и зачини
3 лажици путер
5 лажици масло
1 лажица шеќер
1 лажица сол
Во сад се мешаат брашното, квасецот, солта, шеќерот и постепено се додава водата. Се прави тесто и се меси додека стане нелепливо.
Откако ќе нарасне тестото (околу 45 минути), повторно замесете го, и оставете повторно да нарасне.
Ставете го во тава за печење и додадете ги маслинките над него. Премачкајте со путерот кој претходно сте го стопиле и наросете сол.
Печете на температура од 220 степени околу 20 минути.
Повеќе рецепти, кулинарски трикови, совети за здрава храна и здрав начин на живот, диети и животни искуства, можете да најдете на НАЈАДИСЕ.МК како и на фан страната на Фејсбук, а може да станете и член од групата на Најадисе на Фејсбук каде може да споделите ваш омилен рецепт.Рецепт со кој ќе направите промена во секојдневното мени. Еве како да ја приготвите оваа фокача:
500 гр брашно
1 сув квасец

Пронајдете не на следниве мрежи: