Изненадете ги гостите: Направете баунти чоколатца за само 10 минути

Баунти  се познати чоколатца во чиј вкус уживаат љубителите на комбинацијата  од кокос и  чоколадо. Доколку сакате да пробате да ги направите сами, пробајте го овој супер едноставен рецепт за кој  ми се потребни само  четири состојки и 10 минути.Состојки:
200 мл кондензирано млеко или павлака за готвење
150 гр кокос
400 гр шеќер во прав
400гр чоколадо за готвење
Подготовка: 
Во сад сипете го млекото и додадете го косот. Додадете го шеќерот и добро измешајте додка  не добиете густа, кремаста маса.
Смесата ставете ја калапи или правоаголен сад и ставете во ладилник за потполно да се олади. Откако  смесата ќе се стегне извадете ја од калапот или исечете ја на мали правоаголници. Едно по едно  парчињата валкајте ги во  растопеното чоколадо и вратете во ладилник додека чоколадата потполно не се стегне.
НаздравјеСостојки:
200 мл кондензирано млеко или павлака за готвење
150 гр кокос
400 гр шеќер во прав
400гр

Пронајдете не на следниве мрежи: