Јајцата секогаш до сега сте ги спремале на класичен начин: Но после овој рецепт, секогаш ќе ги спремате вака…

Јајцата секогаш до сега сте ги спремале на класичен начин: Но после овој рецепт, секогаш ќе ги спремате вака…Состојки:
250 гр кисела павлака
8 јајца
малку сецкан магдонос
150 гр рендано тврдо сирење
1 лажица презла
1 лажица путер
Подготовка:
Плиток огноотпорен сад премачкајте со путер, па ставете ја киселата павлака. Едно по едно од јајцата полека кршете ги и спуштајте ги во павлаката.
Наросете со сецкан магдонос, нарендано тврдо сирење помешано со малку презла и по малку путер.
Печете додека јајцата не се зацврстат, а жолчките да останат малку меки (околу 10 минути на 220С)
А потоа лепчето во раце и уживајте. Состојки:
250 гр кисела павлака
8 јајца
малку сецкан магдонос
150 гр рендано тврдо сирење

Пронајдете не на следниве мрежи: